Recepty

Veggie burger s cviklovou fašírkou

Dobre. Skúšala som viacero verzií nemäsových burgrov. Také, čo sa tvária ako burger; také, čo sa môžu nazývať burgrami a tento.

Tak to nejak komplexne zhrniem. Zeleninovú alternatívu tejto obloženej pochúťky síce môžme už častejšie nájsť v repertoári nešpecializovaných podnikoch – nešpecializovaných cháp nezameraných primárne na rastlinnú stravu, no nie vždy je to plnohodnotná výmena. Väčšinou býva fašírka nahradená nejakou celistvou zeleninou a hubami, čo absolútne nie je na zahodenie. Len niekedy by tam človek chcel mať… fašírku. Zeleninovú, z ktorej sa na prvý pohľad hneď nedá vyvodiť, z čoho je.

Tak som teda vyskúšala nejaké fašírky spraviť doma, napríklad také z červenej šošovice. Chuťovo to nebolo najhoršie, to naozaj nie. Konzistenčne? Od môjho vysnívaného ideálu to malo o niečo ďalej, hlavne na druhý deň.

Chcela som niečo lahodné, nie sypké a suché, ale šťavnaté s príjemnou chuťou. Spĺňa táto fašírka moje kritéria? Áno.

Vlastne, všetky ingrediencie pridávajú na vláčnosti, okrem vločiek, ktoré síce pohltia určitú vlhkosť zmesi, no tá v nich zostane a tak sú po upečení fašírky vnútri jemné a vláčne.

Čo sa týka prípravy, nie je absolútne zložitá a rovnako tiež nezaberie polovicu dňa. Veľkú časť práce za nás vybaví mixér a najprázdnejším časom môžme určiť jedine ten, kedy čakáme, kým zmes chvíľu odleží. Počas pečenia už môžme smelo chystať žemle a zeleninu a tak si hneď vychutnať čerstvý burger, ktorý je ultimátne najlepší.


Na fašírky potrebujeme (4 – 6 kusov):
⅓ hrnčeka kešu orieškov
5 stredne veľkých šampiňónov
1 malú červenú cibuľu
½ konzervy červenej fazule
2 cvikle
soľ (¼ – ½ lyžičky)
½ lyžičky kurkumy a bazalky, ¼ lyžičky chilli, trochu čierneho korenia
⅔ hrnčeka drvených vločiek

Ďalej potrebujeme:
hamburgerové žemle alebo kaiserky
horčicu
tatársku omáčku alebo biely jogurt
1 malú červenú cibuľu
kyslé uhorky
paradajky
syr
šalát

Postup:
Kešu nasypeme do misky kuchynského sekáčika – mixéra s trochu širšou miskou a vyberateľnými nožmi, alebo food processora, a zľahka ho rozmixujeme  – nie však úplne. Šampiňóny očistíme, odstránime hlúbik a rozkrájame na viac častí. Cibuľu ošúpeme, pokrájame na menšie časti a so šampiňónmi ich pridáme ku kešu, spolu aj s fazuľou, ktorú sme opláchli v cedníku vodou. Suroviny jemne rozmixujeme – môžu nám zostať aj väčšie kusy. Cviklu ošúpeme, nahrubo postrúhame na strúhadle a pridáme k zvyšným surovinám v mixéri a rozmixujeme – len kým sa všetko spolu nespojí, nechceme mať kašu! Ak treba, zmes pomedzi mixovanie premiešame.

Zmes premiestnime do väčšej misky, pridáme soľ a koreniny a postupne primiešavame aj vločky, kým nám vznikne jemná zmes, ktorá drží tvar – nechceme suchú a sypkú zmes a v tomto prípade je menej viac. Misku prikryjeme a necháme odležať pol až celú hodinu. Následne ju rovnomerne rozdelíme na 4 – 6 kôpok, aby nám vyšli dostatočne veľké fašírky (záleží od žemle), hrubé asi 1,5 centimetra – vytvarujeme ich pomocou jemne vodou navlhčených rúk. Použijeme papier alebo podložku na pečenie. Pečieme vo vopred vyhriatej rúre (v strednej alebo spodnej časti) na 170 °C 25 – 30 minút.

Rozkrojené žemle zohrejeme v hriankovači, jednu polovicu potrieme horčicou, druhú tatárkou alebo jogurtom a navrstvíme na ne ingrediencie – kolieska cibule, na plátky pokrájanú uhorku, fašírku, syr, šalát a kolieska paradajky. Podávame teplé. Zvyšné fašírky odložíme do chladničky a skonzumujeme do dvoch dní.







Môže sa vám páčiť